جمعیت امداد دانشجویی ـ مردمی امام علی (ع) به عنوان سازمانی مردم نهاد و مستقل، از سال 1378 با افتتاح دفتری در دانشگاه صنعتی شریف و با اخذ مجوز از وزارت کشور فعالیت رسمی خود را در زمینه رفع معضلات اجتماعی آغاز کرده و در سال 1389 موفق به کسب مقام مشورتی در شورای امور اقتصادی ـ اجتماعی سازمان ملل متحد گردیده است. در حال حاضر جمعیت با بیش از 5000 عضو، علاوه بر تهران در استان‌هایی چون خراسان، کرمان، هرمزگان، مازندران، اصفهان و ... فعالیت مستمر دارد. اعضای جمعیت امام علی (ع) عمدتاً از اقشار دانشگاهی بوده و همگی به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند.

تمامی فعالیت‌های صورت گرفته در ابتدا با طرح مسئله در مورد چرایی وجود معضلات اجتماعی و سپس ارائه‌ی راهکارهای عملی در جهت کاهش معضلات بوده و طرح‌های اجرا شده با تمرکز بر قشر آسیب‌پذیر به ویژه کودکان و زنان طراحی شده‌اند.

یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های جمعیت در حال حاضر، آموزش همه جانبه به کودکان کار و خیابان و نیز کودکان بی‌شناسنامه و محروم در خانه‌های ایرانیِ ـ علم می‌باشد. این مراکز در محلات معضل خیزی چون خاک‌سفید، دروازه غار و فرحزاد تهران، ملک‌آباد کرج، قلعه ساختمان مشهد و شهناز بندرعباس قرار دارند و بین سه تا شش روز در هفته به ارائه‌ی خدمات می‌پردازند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی جمعیت امام علی و فعالیت‌های آن به وب‌سایت رسمی جمعیت به نشانی http://sosapoverty.org مراجعه کنید.