به نقل از ایسنا، نسیم، پیام‌نو، نامه‌نیوز و قانون:

دکتر معیدفر که از سخنرانان مدعو در «سمینار تخصصی کودکان کار» می باشد، در مصاحبه با واحد رسانه ای جمعیت امام علی(ع) ، درباره تأثیر چنین سمینارهایی گفت: « میتوانیم از طریق این گونه سمینارها دانشجویان را که طیف فعالی در جامعه هستند و اگر تصمیم بگیرند می توانند جامعه را به حرکت در بیاورند، با احساس مسئولیت اجتماعی آشناترکنیم».

جمعیت امداد دانشجویی– مردمی امام علی(ع)با برگزاری «سمینارتخصصی کودکان کار»طی سوم تا هفتم اسفندماه سالجاری در دانشگاه های شریف، تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی، به طرح مسئله درمورد چرایی معضل کار کودکان و چگونگی رفع آن می پردازد. جمعی از برترین اساتید جامعه شناسی و حقوق و فعالان حقوق کودک از جمله دکتر سعید معیدفر، دکتر علی کاظمی، زهرا رحیمی،حسن موسوی چلک و منیره آرزومندی از جمله سخنرانان این سمینار هستند.


دکتر سعید معیدفر جامعه شناس پیرامون مشکلات گریبانگیر کودکان کار اظهار داشت: « کودکان تا سن 18 سالگی نیاز به اوقات فراغت، بازی ومراقبت های تربیتی- بهداشتی دارند. وقتی کودکی بخش عمده ای از اوقات خودش را صرف کارمی کند،از این حقوق مسلم خود محروم می شود؛ به همین میزان فرایند جامعه پذیری را درست طی نمی کند و ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در شخصیت کودک شده و در آینده با برخی از جرائم و آسیب های اجتماعی مواجه شود. برای کودکان خیابانی مشکلات دیگری هم ایجاد می شود. رابطه آنها با جامعه یک رابطه معکوس و یکسویه خواهد بود وهمیشه خود را به صورت نیازمند و اعانه بگیرمی بینند. بنابراین یک نوع روحیه تحقیر و سرکوب شده در آنها شکل می‌گیرد».


دکتر معیدفر که از سخنرانان مدعو در «سمینار تخصصی کودکان کار» می باشد، در مصاحبه با واحد رسانه ای جمعیت امام علی(ع) ، درباره تأثیر چنین سمینارهایی گفت: « میتوانیم از طریق این گونه سمینارها دانشجویان را که طیف فعالی در جامعه هستند و اگر تصمیم بگیرند می توانند جامعه را به حرکت در بیاورند، با احساس مسئولیت اجتماعی آشناترکنیم».


دکتر علی کاظمی – دیگر سخنران دعوت شده به این سمینار – که از فعالان طرح لوایح حمایت ازکودکان است، نیز درباره تأثیر سمینارهایی از این دست، در مصاحبه با ستاد خبری این سمینار اظهار داشت: « بزرگترین تاثیرش حساس سازی است؛ اینکه مسئولین کشور اولویتش را درک کنند و بدانند اگر امروز کودکی را نجات بدهند که با هوش است و در زمینه ای برجسته است ، در آینده به جای بزهکار تبدیل به یک مخترع یا کارآفرین می شود . این جاست که متوجه می شویم که چاه نفت مهم نیست، بلکه کودک مهم است. این فهم باید در ذهن مسئولان ما جا بیفتد. تا راهبردهایشان عوض شود و به این سمت بیاید که کودکان سرمایه اصلی ما هستند .  دولت کشوری مثل سنگاپور را در نظر بگیرید؛ وقتی به اقتصادش نگاه می کنید در آمدسالانه بالایی دارد. چون روی کودکانش سرمایه گذاری کرده است. ما نیز اگرساختارهای حمایتی مطلوبی برای کودکانمان ایجاد کنیم، فکر کنم بتوانیم تا 20 سال آینده در یک چشم انداز خوب با 4 برنامه  5 ساله وضعیت این کودکان را مطلوب کنیم تا نسل بعد نسلی باشد که وضعیت خوبی داشته باشد».


گفتنی است ایران از جمله 153 کشور امضاکننده «بیانیه برازیلیا» (اکتبر 2013) درسومین «کنفرانس جهانی محو کار کودکان»است. بند نخست این بیانیه بر عزم کشورهای امضاکننده برای محو بدترین اشکال کارکودک تا سال 2016 تاکید می کند. به نظر می رسد برای رسیدن به این مقصود لازم است تحرکی مناسب درسطوح مختلف جامعه ایجاد شود و محوکارکودک به صورت یک مطالبه عمیق اجتماعی درآید.


جمعیت امداد دانشجویی– مردمی امام علی(ع) با بابرگزاری «سمینارتخصصی کودکان کار » در اسفند ماه سال جاری به طرح مسئله در مورد چرایی معضل کار کودکان وچگونگی رفع آن می پردازد.


زهرا رحیمی مدیر عامل جمعیت امام علی(ع) نیز درباره وضعیت کار کودک در ایران می گوید: « ما با محله هایی مواجهیم که کار کودکان از لحاظ فرهنگی بد شمرده نمی شود و ممکن است در یک کوچه چند خانه باشد که کودکان همه آنها کار می کنند و این موضوع جا افتاده است و قباحت آن به دلیل حاکم بودن "فرهنگ فقر" از بین رفته است. والدین در این محله ها، در مدل "هزینه-فایده" ای که برای کار کودک تعریف نموده اند به نظرخودشان،یک کودکی بی ارزش راهزینه می کنند تا یک در آمد روزانه با ارزش کسب کنند و خود را در این تجارت برنده می دانند. نبود اهرم های فشار قانونی و برخوردهای جدی با این والدین نیز "هزینه ها" راکمترمی کند. هدف جمعیت امام علی پایه ریزی سلسله فعالیت هایی است که این مدل را در ذهن اهالی محلات مختل نماید».


محیا واحدی فعال اجتماعی، مدیر خانه علم دروازه غار و مسئول سمینار، در مصاحبه با واحد رسانه ای جمعیت، با بیان این که سمینار طی روزهای سوم تا هفتم اسفندماه در دانشگاه های شریف، تهران، شهید بهشتی و علامه طباطبایی برگزار می شود، اعلام کرد: « از آنجا که مخاطب سمینارتمامی شهروندان هستند، حضور برای عموم آزاد است و یقینا حضور دانشجویان و اساتید، اصحاب رسانه، مسئولان قضایی،حقوقی و اجتماعی و سایرNGOها می تواند نقشی تعیین کننده در برگزاری هر چه موثرتر این سمینار داشته باشد».


گفتنی است در این سمینار علاوه بر ارائه مباحث اجتماعی و آسیب شناسی مرتبط با کار کودکان، کارگاه های تخصصی ای نیز درباره نحوه رفتار با کودکان کار و خیابان و ... برگزار می گردد.